Sygnity S.A.: PIT w kilka minut

16.03.2017

Sygnity S.A., działając na zlecenie Ministerstwa Finansów, wykonała kolejne udogodnienia w usłudze wypełnionego przez administrację formularza podatkowego PIT PFR, który ułatwia rozliczenie podatku dochodowego za poprzedni rok. W okresie od 15 marca do 15 kwietnia br. większość podatników w Polsce będzie mogła rozliczyć się z dochodów uzyskanych w 2016 r. w ciągu kilku minut. Urząd skarbowy wypełni za nas nasz PIT po złożeniu dwustronicowego wniosku PIT-WZ. Z nowych funkcjonalności usługi PIT PFR skorzystać mogą wszyscy, którzy rozliczają się na podstawie deklaracji PIT-37.


W 2016 roku z rozwiązania PFR, przygotowanego i wdrażanego w ramach projektu e-Podatki, skorzystało łącznie ponad 132 tys. podatników. W tym roku liczba ta może znacznie wzrosnąć: nowe funkcjonalności znacznie ułatwiają otrzymanie wypełnionego przez urząd skarbowy zeznania podatkowego osobom, które rozliczają się na podstawie  deklaracji PIT-37. W skali kraju oznacza to nawet 13 milionów podatników.

– Z roku na rok usługa PIT PFR cieszy się coraz większą popularnością. To zrozumiałe: rozwiązanie to oszczędza większości podatników czas i emocje, związane z corocznym rozliczeniem podatkowym – to urząd skarbowy wypełnia zeznanie roczne. Podatnikowi pozostaje jedynie podatek dopłacić lub czekać na zwrot jego nadpłaty. W tym roku wystarczy poświęcić kilka minut, by bez niepotrzebnego stresu spełnić swój obowiązek podatkowy. Dodatkowo, w tym roku do zaakceptowania PIT, będziemy mogli użyć profilu zaufanego – mówi Roman Durka, wiceprezes zarządu Sygnity S.A.

– Urząd skarbowy wypełnia za mnie PIT? Do niedawna takie zdanie brzmiało, jak odległe marzenie. Dzięki realizowanemu przez Ministerstwo Finansów i Sygnity projektowi e-Podatki, od trzech lat to dzieje się na naszych oczach i z udziałem coraz większej liczby podatników. Ponadto, funkcjonalność wypełnionego przez administrację zeznania podatkowego stanowi ogromne udogodnienie dla urzędników, którzy nie muszą obsługiwać deklaracji składanych w wersji papierowej – podkreśla Piotr Grączewski, dyrektor projektu e-Podatki w Sygnity S.A.

 

Usługa PIT PFR - ułatwienia wprowadzone w 2017 r.

Usługa PIT PFR (Pre-Filled tax Return, wstępne wypełnienie zeznania podatkowego) stanowi element projektu e-Podatki. Jest okresowo udostępniana na Portalu Podatkowym Ministerstwa Finansów. Adresowana jest do wszystkich podatników, zobowiązanych do wypełniana formularza PIT-37: rozliczających się samodzielnie, wraz z małżonkiem lub małoletnim dzieckiem, emerytów oraz osób pobierających zasiłki. Podatnik identyfikowany jest poprzez profil zaufany, analogicznie do rozwiązania z powodzeniem zastosowanego przy Programie 500+. To ważna nowość, znacznie poszerzająca dostępność usługi. Równolegle, podobnie jak w latach poprzednich, podatnicy mogą korzystać z podpisu kwalifikowanego lub danych autoryzacyjnych (kwota przychodu za poprzedni rok).

Podatnik nie musi już samodzielnie wypełniać deklaracji PIT-37 za 2016 rok. Wystarczy, że wypełni prosty, dwustronicowy formularz PIT-WZ: wniosek o przygotowanie PIT-37. Na jego podstawie, zeznanie jest sporządzane za podatnika.  Wybierając tę formę rozliczenia, można skorzystać m.in. z rozliczenia wspólnie z małżonkiem, ulgi na dzieci, ulgi rehabilitacyjnej, podwyższonych kosztów uzyskania przychodów oraz możliwości przekazania 1 procenta podatku wybranej organizacji pożytku publicznego (OPP).

W bieżącym roku wprowadzone zostały również ułatwienia dla emerytów i rencistów, którzy deklaracji PIT-37 składać nie muszą, ale mogą – o ile chcą przekazać 1%. W ich przypadku wystarczy wskazać wybraną OPP w prostym wniosku PIT-OP.

Obydwa wnioski, czyli PIT-WZ oraz PIT-OP, znajdują się na Portalu Podatkowym:

PIT-WZ - https://ppuslugi.mf.gov.pl/_/#4

PIT-OP - https://ppuslugi.mf.gov.pl/_/#2

 

Dalszych informacji udziela:

                          

Lidia Kłosowska

Dyrektor ds. Marketingu i Relacji Partnerskich

M. +48 508 021 623

e-mail: lklosowska@sygnity.pl

 

O Sygnity S.A.

Sygnity S.A. jest czołowym dostawcą rozwiązań informatycznych w Polsce, notowanym na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie od 1995 r. Posiada wszechstronne kompetencje w dziedzinie rozwiązań informatycznych dla sektora administracji publicznej. W szerokiej ofercie Spółki znajdują się m.in. rozwiązania z zakresu ochrony zdrowia, administracji podatkowej i celnej, czy rejestrów państwowych. Sygnity jest autorem jednego z najnowocześniejszych systemów e-Podatków w Europie. Spółka jest również odpowiedzialna za oprogramowanie do obsługi rządowego programu Rodzina 500+.


Więcej na stronie: http://www.sygnity.pl/


PDF (3704.03 kB) Sygnity PIT PFR Infografika   

Kontakt dla mediów

Beata Drzewicz

Dyrektor Biura Zarządu I Nadzoru Właścicielskiego

+48 504 142 011

bdrzewicz@sygnity.pl