PSE Operator SA

Wdrożenie dedykowanego rozwiązania SIRE

 

Termin projektu: 2001 – 2011

 

System SIRE jest jednym z podstawowych systemów użytkowanych przez operatora systemu przesyłowego (OSP) do zarządzania systemowym rynkiem energii elektrycznej w Polsce. Dzięki współpracy energetyków i informatyków powstała największa w kraju platforma business-to-business. 

 

SIRE powstał głównie do celów wprowadzenia rozliczeń dobowo-godzinowych w elektroenergetyce (wcześniej prowadzone były rozliczenia miesięczne). Rozwiązanie wspomaga wszystkie procesy techniczne i handlowe zachodzące na rynku bilansowym, począwszy od zbierania ofert, interaktywnego planowania, grafikowania, fizycznej realizacji kontraktów, a skończywszy na rozliczeniu ilościowym i wartościowym rynku energii elektrycznej czynnej i rynku technicznego. 

 

Projekt obejmował stworzenie od podstaw systemu do obsługi rynku bilansującego, budowę infrastruktury komunikacyjnej oraz wewnętrznych systemów uczestników rynku energii. 

 

W systemie PSE gromadzone są informacje, pochodzące od wytwórców i pozostałych uczestników rynku, m.in. dane o zawieranych kontraktach dwustronnych, transakcjach na giełdzie energii, ofertach cenowych od sprzedających (wytwórców) i kupujących (np. spółek dystrybucyjnych), informacje o ograniczeniach w wytwarzaniu i przesyle energii elektrycznej. 

 

W ostatnich latach została wdrożona nowa wersja oprogramowania – zSIRE, która jest rozwinięciem funkcjonalnym i technologicznym dotychczasowego systemu wspomagającego działanie segmentu bilansującego na rynku energii. Zmodernizowany system działa w oparciu o rozdzielone geograficznie dwa Centra Przetwarzania Danych. 

 

System jest na bieżąco modyfikowany oraz rozbudowywany o dodatkowe funkcjonalności wspierające aktualne zadania PSE Operator na rynku energii.

zobacz wszystkie realizacje

Masz pytanie?
Skontaktuj się z nami

Zapytaj Eksperta Sygnity