Sygnity

Pracuj z nami

Jakie wyzwania stoją przed Dyrektor ds. Księgowości i Sprawozdawczości Finansowej? – rozmawiamy z Moniką Zientarską

„Pracuj z nami” to cykl, w którym przedstawiamy pracowników naszej firmy. Pytamy ich o początki kariery, projekty, z których są najbardziej dumni i wiele innych tematów. Zapraszamy na rozmowę z Moniką Zientarską, Dyrektor ds. Księgowości i Sprawozdawczości Finansowej w Sygnity.

Moja kariera w Sygnity zaczęła się…

w 2011 roku. Firmę poleciła mi koleżanka, która dołączyła wcześniej do działu kontrolingu Sygnity. Firmę znałam, a stanowisko, które miałam objąć wydało mi się bardzo ciekawe, ponieważ wymagało nie tylko wiedzy, ale również pomysłowości – miałyśmy stworzyć nowy dział w firmie – dział kontrolingu biznesowego. Tak więc dołączyłam do Sygnity jako kontroler biznesowy dwóch największych sektorów biznesowych. Początki były bardzo wymagające. Nie chodziło tylko o stworzenie procesów, narzędzi i raportów kontrolingowych, ale o zbudowanie pozycji partnera finansowego dla biznesu. Zajęło to trochę czasu, ale z perspektywy myślę, że się udało. Po 7 latach pracy w kontrolingu firma postawiła przede mną nowe wyzwanie. Objęłam stanowisko kierownicze i zostałam odpowiedzialna za dział księgowości, podatków i sprawozdawczości finansowej, które piastuję do dnia dzisiejszego. Jest to inny rodzaj pracy, ale na pewno nie nudniejszy.

Pojawiając się w pracy, pierwszą rzeczą, którą robię …

jest sprawdzenie kalendarza spotkań i jeśli jest taka możliwość to pracę zaczynam od dobrej kawy i krótkiej rozmowy z kolegami i koleżankami.😊 Następnie sprawdzam skrzynkę pocztową i ustalam priorytety. Każdy dzień jest inny i będąc na tym stanowisku już piąty rok, z pewnością mogę powiedzieć, że stałą rzeczą są tylko okresy raportowe i rozliczeniowe, resztę tworzą aktualne potrzeby. Jeden poranny e-mail potrafi zmienić wszystkie plany na dany dzień.😊

Moje stanowisko wymaga…

ode mnie wielozadaniowości, dużej atencji, śledzenia zmian w przepisach i interpretacjach oraz usprawnianiu procesów, tak aby wszystkiemu sprostać. W tym zawodzie cenna jest chęć zdobywania wiedzy, podnoszenia kwalifikacji i uczenia się nowych rzeczy w gąszczy panujących zmian. Bardzo ważnym elementem mojej pracy jest terminowość i ułożenie harmonogramu prac w sposób umożliwiający realizację wszystkich zadań. Mamy określone daty raportowania, składania deklaracji podatkowych i to jest niezmienne. Stąd „systematyczność” to chyba drugie imię każdego księgowego.

Dobra współpraca opiera się na…

wzajemnym zaufaniu i szacunku. Te elementy mogą albo rozwinąć, albo zniszczyć każdą relację. W sytuacji kiedy tylko jednej stronie zależy i tylko jedna strona podejmuje działania, aby ustalone zadania były wykonane na najwyższym poziomie, nie ma mowy o dobrej współpracy. Tam gdzie jest obustronne zaufanie i szacunek, jest też perspektywa na długofalową i owocną współpracę.

Zatrudniam osoby, które…

posiadają wiedzę specjalistyczną i maja analityczne umiejętności. W zawodzie księgowego jest to bardzo ważne.

Cenię osoby otwarte i komunikatywne, to ważne cechy, bo przecież sprawny i szybki kontakt w sprawie faktur czy rozliczeń jest bardzo istotny.  Dobra organizacja i systematyczność to kolejne cechy, na które zwracam uwagę. W naszym zawodzie to wręcz cecha charakteru.😊 I to co bardzo przykuwa moją uwagę, to work life balance, tylko dzięki temu jesteśmy lepszymi pracownikami.

Mój zespół…

składa się z 12 osób. Mamy w dziale dwóch kolegów, z czego jestem bardzo dumna, bo łamiemy stereotypy.😊 Sygnity prowadzi pełną księgowość, również dla spółki zależnej, dlatego w dziale jest kilkoro księgowych z podziałem na różne typy zadań. Mamy też koleżankę, która odpowiada za podatki i wspiera organizację w tej trudnej materii. Jesteśmy spółką giełdową i zobowiązani jesteśmy do spełnienia wszystkich z tym związanych wymogów. Dział sprawozdawczości finansowej składa się z 2 osób. Od maja zeszłego roku mamy większościowego inwestora strategicznego, TSS Europe, i do naszego działu dołączyła koleżanka, która odpowiada za raportowanie zarządcze.

To co mogę powiedzieć o swoim zespole to, że po prostu jesteśmy ZESPOŁEM.

Najbardziej jestem dumna z tego, że…

mam tak świetny zespół. Razem jesteśmy w stanie sprostać każdemu wyzwaniu, pokonać przeszkody, wymyślić nowe rozwiązania, uprościć procesy, zautomatyzować zadania. Udało nam się zbudować team, dla którego ważne jest zaufanie, szczerość i zaangażowanie. Możemy na sobie polegać w każdej sytuacji, a to jest bezcenne i z tego jestem najbardziej dumna.

Mój najtrudniejszy moment w karierze…

w zasadzie trudnych momentów było pewnie kilka, każda zmiana wymagała ode mnie zaangażowania, terminowości, pracy zespołowej i pewności, że finalne dane są poprawne. Wyzwania, z którymi się zmierzałam bywały czasami trudne, nieraz nie mogłam znaleźć szybko sposobu, dopiero kolejne dni otwierały drogę do rozwiązania. Jestem pewna, że takich momentów jeszcze trochę będzie w przyszłości.

W Sygnity nauczyłam się…

co jest tak naprawdę ważne w pracy. Moja firma zmagała się historycznie z różnymi wyzwaniami i problemami. Każda decyzja biznesowa niosła za sobą ciąg zdarzeń, które miały skutki finansowe. Byliśmy w procesie restrukturyzacji, emitowaliśmy akcje i obligacje, pozyskaliśmy nowego inwestora branżowego, a obecnie zawarliśmy umowę na refinansowanie. Te wszystkie działania nauczyły mnie chyba najważniejszej rzeczy. Zaangażowanie, zaufanie i zespół ludzi, którym zależy, pozwala na stawienia czoła każdemu wyzwaniu. Nie ma rzeczy niemożliwych, trzeba tylko szczerze chcieć.

W Sygnity cenię sobie…

brak nudy i ludzi, z którymi mogę współpracować. Przed moją firmą stoi wiele wyzwań. Tak jak wspomniałam, od maja zeszłego roku mamy nowego inwestora branżowego, firmę TSS Europe. Wykorzystując wiedzę i doświadczenie naszego partnera biznesowego będziemy rozszerzać zakres swej działalności, a to na pewno przełoży się na kolejne wyzwania w moim dziale księgowości.

Po godzinach lubię…

spędzać czas w ogrodzie, spotykać się z rodziną i znajomymi. Baterie ładuję zimną jazdą na nartach, a latem zwiedzaniem i odpoczynkiem w ciepłych klimatach. Jednak po pracy jestem przede wszystkim mamą dwojga nastolatków, to czasami wymagająca rola.😊